Predpoveď Plyn

Krajiny Európskej únie práve dosiahli  dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny.

 Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok suroviny z Ruska v najkritickejšom období. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA, AFP a Bloomberg.

Ministri energetiky EÚ schválili upravený návrh Európskej komisie, ktorý počíta s dobrovoľným znížením spotreby zemného plynu o 15% v období od Augusta do konca Marca, pričom sa vychádza z priemernej spotreby za posledných päť rokov, uviedli agentúry DPA a AFP, ktoré sa odvolali na oznámenie českého predsedníctva Rady EÚ. Plán okrem toho počíta aj s povinným znížením spotreby v prípade mimoriadnej situácie ako je napríklad výrazné narušenie dodávok plynu z Ruska, aj keď niektoré štáty si dokázali vymôcť ústupky.

Ministri energetiky schválili dohodu výraznou väčšinou. Ako uviedol na Twitteri luxemburský minister zahraničných vecí Claude Turmes, jediným štátom, ktorý hlasoval proti pravidlám, bolo Maďarsko.

Rapídne schválenie dohody (Európska komisia predložila prvý návrh iba minulý týždeň) odráža rýchly pokles dodávok plynu z Ruska. 

Dodávky suroviny cez kľúčový plynovod Severný prúd 1, ktoré už teraz predstavujú iba 40% kapacity plynovodu, by mali podľa oznámenia Ruského Gazpromu klesnúť od stredy (27. 7.) o polovicu. 

Gazprom ako dôvod uviedol nevyhnutnú údržbu ďalšej turbíny.