­čö░ Predpove─Ć Eur├│pska centr├ílna banka:

Dnes sa na trhoch za─Ź├şna zemetrasenie od 14:00.

Svoje dvojd┼łov├ę zasadnutie ECB sa kon─Ź├ş dnes popoludn├ş .

 Ekon├│movia o─Źak├ívaj├║, ┼że banka prinesie ─Ćal┼íie obrovsk├ę zv├Ż┼íenie sadzieb o 0,75 %, ke─Ć┼że bude pokra─Źova┼ą v boji s prudko rast├║cou infl├íciou. 

Ak sa tak stane, p├┤jde u┼ż o druh├ę zv├Ż┼íenie sadzieb o 0,75%.

 Zv├Ż┼íi to ├║rokov├║ sadzbu vkladov na 1,5%, ─Źo je najvy┼í┼íia ├║rove┼ł od roku 2009.

Okrem toho banka za─Źne rokova┼ą o kvantitat├şvnom spr├şsnen├ş (QT). 

Bilancia banky vzr├ístla z pribli┼żne 2 bili├│nov eur pred desiatimi rokmi na ─Ź├şslo, ktor├ę sa rovn├í pribli┼żne 70% celkov├ęho HDP bloku.

─Äal┼íou k─ż├║─Źovou ot├ízkou bude rozhodnutie o cielen├Żch dlhodobej┼í├şch refinan─Źn├Żch oper├íci├ích (TLTRO). Ide o ultralacn├ę ├║very, ktor├ę poskytla bank├ím po─Źas pand├ęmie v celkovej v├Ż┼íke asi 2,1 bili├│na eur.

Rozhodnutie ECB prich├ídza v ┼ąa┼żkej dobe pre eur├│pske hospod├írstvo. Infl├ícia vysko─Źila na viac ako 10% a obchodn├í produkcia za─Źala klesa┼ą. ─Ź PMI vo v├Żrobe a slu┼żb├ích klesli v okt├│bri pod 50.

Situ├ícia je tak├í zl├í, ┼że niektor├ę firmy za─Źali s┼ąahova┼ą svoje z├ívody z ├║nie. 

V stredu spolo─Źnos┼ą BASF, najv├Ą─Ź┼íia chemick├í spolo─Źnos┼ą na svete, uviedla, ┼że bude musie┼ą v Eur├│pe natrvalo zn├ş┼żi┼ą po─Źet svojich zamestnancov v d├┤sledku st├║paj├║cich n├íkladov na energiu.

Preto p├ír EUR/USD bude dnes reagova┼ą aj na prv├ę ─Ź├ştanie ├║dajov o HDP USA za 3. ┼ítvr┼ąrok. Ekon├│movia o─Źak├ívaj├║, ┼że ─Ź├şsla uk├í┼żu, ┼że ekonomika vzr├ístla v 3. ┼ítvr┼ąroku o 2,4% po poklese o 0,6% v predch├ídzaj├║com ┼ítvr┼ąroku.