­čö░ Predpove─Ć CPI EUR├ôPA:

 Najsledovanej┼í├şm ekonomick├Żm ├║dajom dne┼ín├ęho d┼ła je ofici├ílne Eur├│pske CPI ÔÇô teda aktu├ílna inform├ícia o v├Żvoji infl├ície v 19 ─Źlensk├Żch kraj├şn euroz├│ny za august 2022 na z├íklade Indexu spotrebite─żsk├Żch cien, ktor├Ż nadv├Ązuje na predbe┼żn├ę ─Ź├şsla z konca augusta.

O─Źak├ívania boli tak├ę, ┼że infl├ícia medzimesa─Źne st├║pla v auguste o 0,5% a medziro─Źne o 9,1%, pri─Źom z ─Źerstv├Żch d├ít od Eurostatu vypl├Żva, ┼że odhady o medziro─Źnej infl├ícii sa naplnili (9,1% je nov├Ż negat├şvny rekord euroz├│ny), pri─Źom medzimesa─Źne st├║pla e┼íte viac (0,6%).

Eurostat doplnil, ┼że na raste cien sa medziro─Źne najviac podp├şsal rast cien energii (3,95 percentu├ílneho bodu) a rast cien potrav├şn, alkoholu a tabaku (2,25 bodu).

Pri o─Źisten├ş infl├ície o volatiln├ę ceny energii a potrav├şn ÔÇô teda pokia─ż ide o tzv. jadrov├║ infl├íciu, t├í st├║pla medziro─Źne o 5,5%, ─Źo je viac, ne┼ż v j├║li (5,1%).

Nad r├ímec ┼żelan├ş ECB st├║paj├║ aj ceny priemyseln├Żch tovarov (5,1%) a slu┼żieb (3,8%). Dop─║┼łame, ┼że strednodob├Żm cie─żom ECB je dr┼ża┼ą infl├íciu na ├║rovni 2%.

ECB:

D├íta o v├Żvoji infl├ície v euroz├│ne za august vytv├íraj├║ ─Ćal┼í├ş tlak na eur├│psku centr├ílnu banku (ECB), ktor├í minul├Ż t├Ż┼żde┼ł zv├Ż┼íila sadzby a┼ż o 75 b├ízick├Żch bodov. Predpoklad├í sa, ┼że v tejto pr├şsnej monet├írnej politike bude musie┼ą pokra─Źova┼ą, aby dostala infl├íciu pod kontrolu.

RECESIA & SENTIMENT:

N├ílada na eur├│pskych trhoch je v piatok pochm├║rna pre st├║paj├║ce obavy zo skor├ęho pr├şchodu recesie na star├Ż kontinent. Prispeli k n├şm aj ─Źerstv├ę reporty Svetovej banky a Medzin├írodn├ęho menov├ęho fondu (MMF), ktor├ę varovali pred bl├ş┼żiacim sa glob├ílnym ekonomick├Żm spomalen├şm. Hlavn├Ż ekon├│m svetovej banky Intermit Gill poznamenal, ┼że m├í obavy zo v┼íeobecnej stagfl├ície, obdob├şm n├şzkeho ekonomick├ęho rastu a vysokej infl├ície.

VE─ŻK├ü BRIT├üNIA:

─îerstv├ę d├íta zo Spojen├ęho kr├í─żovstva ukazuj├║, ┼że maloobchodn├ę tr┼żby v UK zaznamenali v auguste najprud┼í├ş pokles v roku ÔÇô klesli toti┼ż a┼ż o 1,6% medzimesa─Źne a 5,4% medziro─Źne. Tieto ─Ź├şsla boli omnoho hor┼íie, ne┼ż odhady analytikov, ktor├ş predpokladali medzimesa─Źn├Ż pokles 0,5% a medziro─Źn├Ż na ├║rovni 4,2%. Tieto d├íta inak povedan├ę prispeli k vykresleniu obrazu, ┼że britsk├í ekonomika r├Żchlo mieri k o─Źak├ívanej recesii, pred ktorou varuje aj Bank of England.

VE─ŻK├ü BRIT├üNIA & LIBRA:

Britsk├í libra klesla vo─Źi dol├íru na najni┼ż┼í├ş hodnotu od roku 1985 v podobe 1,14 USD za 1 libru. K poklesu libry vo─Źi dol├íru prispieva silnej├║ci dol├ír (aj pre pr├şsnu monet├írnu politiku Fed) a varovania o hroziacej recesii v UK, k ─Źomu prispeli aj vy┼í┼íie zmie┼łovanou d├íta t├Żkaj├║ce sa maloobchodn├Żch tr┼żieb.

NEMECKO & UNIPER:

Akcie nemeck├ęho energetick├ęho giganta Uniper dnes padaj├║ o ─Ćal┼í├şch 15%, ─Ź├şm boli viac ne┼ż zmazan├ę v─Źeraj┼íie zisky po inform├íci├ích, pod─ża ktor├Żch chcela nemeck├í vl├ída nav├Ż┼íi┼ą svoj podiel vo firme z 30% na 50%. Nov├ę spr├ívy v┼íak hovoria o snahe zo┼ít├ítni┼ą cel├║ firmu, alebo aspo┼ł nad ┼łou z├şska┼ą kontroln├Ż podiel, ─Źo investori zobrali negat├şvne. Nemecko sa sna┼ż├ş z├şska┼ą Uniper a tie┼ż VNG AG a Securing Energy pod kontrolu, aby tak zabr├ínilo kolapsu trhu s energiami, ktor├Ż su┼żuj├║ probl├ęmy s dod├ívkami z Ruska a vo v┼íeobecnosti vojna na Ukrajine.