­čö░ Predpove─Ć Zn├íma banka Goldman Sachs publikovala pochm├║rny ekonomick├Ż v├Żh─żad, preto┼że indik├ítory blikaj├║ na ─Źerveno:

Banka dnes r├íno zverejnila svoje progn├│zy hospod├írskeho rastu na rok 2023. Bolo to pochm├║rne ─Ź├ştanie, ke─Ć┼że banka predpoved├í spomalenie rastu glob├ílnej ekonomiky v roku 2023, ─Źo bude tak najpomal┼íie tempo rastu za takmer tridsa┼ą rokov.

Spr├íva zd├┤raz┼łuje nieko─żko faktorov, ktor├ę prispievaj├║ k pochm├║rnym vyhliadkam vr├ítane synchr├│nneho spr├şs┼łovania politiky v boji proti infl├ícii, zhor┼íuj├║cich sa podmienok na finan─Źnom trhu a pokra─Źuj├║cich hospod├írskych poruch├ích sp├┤soben├Żch vojnou na Ukrajine.

─î├şna, euroz├│na a USA ├║dajne za┼ż├şvaj├║ obdobie v├Żraznej slabosti.

Slabos┼ą m├í za n├ísledok kask├ídov├Ż efekt, ktor├Ż ovplyv┼łuje rozv├şjaj├║ce sa trhy a rozvinut├ę ekonomiky.

ÔÇ×─Äal┼íie negat├şvne ┼íoky ÔÇô ako vy┼í┼íia infl├ícia, e┼íte pr├şsnej┼íia politika, finan─Źn├ę probl├ęmy, hlb┼íia slabos┼ą ve─żk├Żch ekonom├şk alebo rast├║ce geopolitick├ę nap├Ątie ÔÇô by mohli dosta┼ą glob├ílnu ekonomiku do recesie a preto nie je prekvapen├şm, ┼że finan─Źn├ę in┼ítit├║cie to ber├║ na vedomie a za─Ź├şnaj├║ kona┼ą,ÔÇť varuje banka.