🔰 Predpoveď US100Cash (NAS100):

Nálada na svetových akciových trhoch sa minulý týždeň až na pár výnimiek väčšinou zhoršila.

Na WallStreet technologický index Nasdaq Composite rozdrvil svoju konkurenciu a vzrástol o 2,51 %, zatiaľ čo Dow Jones klesol o -1 %. 

DAX 40 a FTSE 100 o -1,79 % a -1,67 %. Index Hang Seng medzitým klesol takmer o 5 %.

Prevažnú väčšinu ziskov za posledný týždeň spôsobili technológie, umocnené správou o prevratných príjmoch od Nivdia Corp.

Spoločnosť zdôraznila dopyt poháňaný umelou inteligenciou a predpokladané zisky, ktoré boli ďaleko nad očakávaniami, čo spôsobilo, že akcie vzrástli o viac ako 25 % a vytvorili vlnový efekt pre technologický sektor.

 Akcie spoločnosti Marvell Technology nasledovali podobnú cestu po tom, čo zverejnili správu, že príjmy v roku 2024 sa „zdvojnásobia“ v dopyte po AI. Akcie vzrástli o 32 %.

Bližší pohľad na akciový trh ukazuje nerovnomerné rozdelenie ziskov. 

Prvých 7 spoločností v indexe S&P500 od decembra vzrástlo v priemere o viac ako 40 percent.

 Index S&P500 odvtedy vzrástol o približne 10 %, pričom zvyšných 493 spoločností v priemere vzrástlo len o 1 %.

Momentálne všetci investori sledujú niekoľko významných rizikových udalostí. 

Prvým sú prebiehajúce rozhovory o dlhovom strope v USA. Ministerstvo financií USA zdôraznilo, že opatrenia na obmedzenie dlhu vypršia do 5. júna. 

Optimizmus v súvislosti s dohodou prispieva k nárastu nálady na trhu, ale zatiaľ sa zdá, že trhy plne nerešpektujú dôsledky dohody na menovú politiku. 

Medzi ďalšie pozoruhodné údaje patria čínske výrobné PMI, údaje o kanadskom HDP pre USD/CAD a inflácia v eurozóne pre EUR/USD.